Microchip Technology PIC17C766-33E/PT
Part No.:
PIC17C766-33E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
80-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP
Shipping
PIC17C766-33E/PT Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 17C
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
66
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)