Microchip Technology PIC17C756A-33/PT
Part No.:
PIC17C756A-33/PT
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP
Shipping
PIC17C756A-33/PT Information
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Speed:
33MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
50
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
RAM Size:
902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)