Microchip Technology PIC17C756A-16I/PT
Part No.:
PIC17C756A-16I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP
Shipping
PIC17C756A-16I/PT Information
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Number of I/O:
50
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
RAM Size:
902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)