Microchip Technology PIC17C44-16I/PQ
Part No.:
PIC17C44-16I/PQ
Package:
44-QFP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
Shipping
PIC17C44-16I/PQ Information
Package/Case:
44-QFP
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)