Microchip Technology PIC16LF877-04/PQ
Part No.:
PIC16LF877-04/PQ
Package:
44-QFP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP
Shipping
PIC16LF877-04/PQ Information
Package/Case:
44-QFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)