Microchip Technology PIC16LF18326T-I/JQ
Part No.:
PIC16LF18326T-I/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 16UQFN
Shipping
PIC16LF18326T-I/JQ Information
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)