Microchip Technology PIC16LF18324T-I/SL
Part No.:
PIC16LF18324T-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Shipping
PIC16LF18324T-I/SL Information
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)