Microchip Technology PIC16LF1824-E/JQ
Part No.:
PIC16LF1824-E/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Shipping
PIC16LF1824-E/JQ Information
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)