Microchip Technology PIC16LF1614-I/ST
Part No.:
PIC16LF1614-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Shipping
PIC16LF1614-I/ST Information
Package/Case:
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)