Microchip Technology PIC16LF1566T-I/SS
Part No.:
PIC16LF1566T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Shipping
PIC16LF1566T-I/SS Information
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 23x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)