Microchip Technology PIC16LF15356T-E/SS
Part No.:
PIC16LF15356T-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Shipping
PIC16LF15356T-E/SS Information
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)