Microchip Technology PIC16LF15345T-E/SS
Part No.:
PIC16LF15345T-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Shipping
PIC16LF15345T-E/SS Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 17x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)