Microchip Technology PIC16LF15344-E/ML
Part No.:
PIC16LF15344-E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20VFQFN
Shipping
PIC16LF15344-E/ML Information
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 17x10b SAR; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)