Microchip Technology PIC16LF15323T-E/JQ
Part No.:
PIC16LF15323T-E/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Shipping
PIC16LF15323T-E/JQ Information
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x10b SAR; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)