Microchip Technology PIC16LF1508T-I/ML
Part No.:
PIC16LF1508T-I/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Shipping
PIC16LF1508T-I/ML Information
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)