Microchip Technology PIC16F628-20/SS
Part No.:
PIC16F628-20/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Shipping
PIC16F628-20/SS Information
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
UART/USART
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)