Microchip Technology PIC16F18156T-I/STX
Part No.:
PIC16F18156T-I/STX
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28VFQFN
Shipping
PIC16F18156T-I/STX Information
Package/Case:
28-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 42x12b SAR; D/A 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)