Microchip Technology PIC16F18154-I/SS
Part No.:
PIC16F18154-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Shipping
PIC16F18154-I/SS Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 42x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)