Microchip Technology PIC16F18146T-I/SO
Part No.:
PIC16F18146T-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SOIC
Shipping
PIC16F18146T-I/SO Information
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 41x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)