Microchip Technology PIC16F18126T-I/7N
Part No.:
PIC16F18126T-I/7N
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 16VQFN
Shipping
PIC16F18126T-I/7N Information
Package/Case:
16-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 29x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)