Microchip Technology PIC16F18075-E/MP
Part No.:
PIC16F18075-E/MP
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40VFQFN
Shipping
PIC16F18075-E/MP Information
Package/Case:
40-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 39x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)