Microchip Technology PIC16F18054-E/STX
Part No.:
PIC16F18054-E/STX
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28VFQFN
Shipping
PIC16F18054-E/STX Information
Package/Case:
28-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 28x12b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)