Microchip Technology PIC16F18026-E/SL
Part No.:
PIC16F18026-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14SOIC
Shipping
PIC16F18026-E/SL Information
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 15x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)