Microchip Technology PIC16F18023T-I/MG
Part No.:
PIC16F18023T-I/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16VFQFN
Shipping
PIC16F18023T-I/MG Information
Package/Case:
16-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size:
3.5KB (3.5K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 15x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)