Microchip Technology PIC16F18023-E/P
Part No.:
PIC16F18023-E/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Shipping
PIC16F18023-E/P Information
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
3.5KB (3.5K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 15x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)