Microchip Technology PIC16F18013T-I/MF
Part No.:
PIC16F18013T-I/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8VDFN
Shipping
PIC16F18013T-I/MF Information
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
3.5KB (3.5K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)