Microchip Technology PIC16F17125-E/SL
Part No.:
PIC16F17125-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Shipping
PIC16F17125-E/SL Information
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 29x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)