Microchip Technology PIC16F17114T-I/SN
Part No.:
PIC16F17114T-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Shipping
PIC16F17114T-I/SN Information
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)