Microchip Technology PIC16F15385T-E/MV
Part No.:
PIC16F15385T-E/MV
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 48UFQFN
Shipping
PIC16F15385T-E/MV Information
Package/Case:
48-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)