Microchip Technology PIC16F15356T-I/STX
Part No.:
PIC16F15356T-I/STX
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28VFQFN
Shipping
PIC16F15356T-I/STX Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)