Microchip Technology PIC16F15356T-E/MV
Part No.:
PIC16F15356T-E/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UFQFN
Shipping
PIC16F15356T-E/MV Information
Package/Case:
28-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)