Microchip Technology PIC16F15325T-E/JQ
Part No.:
PIC16F15325T-E/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Shipping
PIC16F15325T-E/JQ Information
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)