Microchip Technology PIC16F15276T-I/PT
Part No.:
PIC16F15276T-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Shipping
PIC16F15276T-I/PT Information
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 30x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)