Microchip Technology PIC16F15255T-I/SS
Part No.:
PIC16F15255T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Shipping
PIC16F15255T-I/SS Information
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 19x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)