Microchip Technology PIC16F15225T-I/MG
Part No.:
PIC16F15225T-I/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Shipping
PIC16F15225T-I/MG Information
Package/Case:
16-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9/2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)