Microchip Technology PIC16F15225-I/P
Part No.:
PIC16F15225-I/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Shipping
PIC16F15225-I/P Information
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)