Microchip Technology PIC16F15224T-E/ST
Part No.:
PIC16F15224T-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Shipping
PIC16F15224T-E/ST Information
Package/Case:
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)