Microchip Technology PIC16F1513-E/SO
Part No.:
PIC16F1513-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Shipping
PIC16F1513-E/SO Information
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)