Microchip Technology PIC16F13124T-I/SL
Part No.:
PIC16F13124T-I/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Shipping
PIC16F13124T-I/SL Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)