Microchip Technology PIC16F13115-E/P
Part No.:
PIC16F13115-E/P
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 8DIP
Shipping
PIC16F13115-E/P Information
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x10b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)