Microchip Technology PIC16C65A-20/PQ
Part No.:
PIC16C65A-20/PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-QFP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
Shipping
PIC16C65A-20/PQ Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-QFP
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)