Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NTPAD160LDNB0 |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | NTPAD |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| R @ 25°C | 16 Ohms |
| Tolerance | ±15% |
| Current - Steady State Max | 2 A |
| R @ Current | - |
| Diameter | 0.512" (13.00mm) |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Approval Agency | - |
The following parts include "NTPAD160LDNB0" in Silicon Labs NTPAD160LDNB0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.