Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | B57235S0509M000 |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Series | S235 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| R @ 25°C | 5 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Current - Steady State Max | 4.2 A |
| R @ Current | - |
| Diameter | 0.374" (9.50mm) |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Approval Agency | CQC, UL, VDE |
The following parts include "B57235S0509M000" in Silicon Labs B57235S0509M000.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.