Intel NG88CO196EC40
Part No.:
NG88CO196EC40
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
132-QFP
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 132QFP
Shipping
NG88CO196EC40 Information
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
132-QFP
Series:
MCS®96
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MCS 96
Core Size:
16-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, SIO, SSIO
Peripherals:
WDT
Number of I/O:
59
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.75V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)