Micron Technology Inc. MT58L256V36FS-7.5
Part No.:
MT58L256V36FS-7.5
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 8MBIT PAR 113MHZ 100TQFP
Shipping
MT58L256V36FS-7.5 Information
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
Series:
SYNCBURST™
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Standard
Memory Size:
8Mbit
Memory Organization:
256K x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
113 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
7.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)