Micron Technology Inc. MT40A1G16TB-062E IT:F TR
Part No.:
MT40A1G16TB-062E IT:F TR
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
Category:
Memory
Package:
96-TFBGA
Description:
IC DRAM 16GBIT PARALLEL 96FBGA
Shipping
MT40A1G16TB-062E IT:F TR Information
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
Series:
Package/Case:
96-TFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
DRAM
Technology:
SDRAM - DDR4
Memory Size:
16Gbit
Memory Organization:
1G x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
1.6 GHz
Write Cycle Time - Word, Page:
15ns
Access Time:
19 ns
Voltage - Supply:
1.14V ~ 1.26V
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (TC)