Texas Instruments MSP430G2121IRSA16T
Part No.:
MSP430G2121IRSA16T
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
Shipping
MSP430G2121IRSA16T Information
Package/Case:
16-VQFN Exposed Pad
Series:
MSP430G2xx
Product Status:
Not For New Designs
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
10
Program Memory Size:
1KB (1K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)