Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MMBT4401 |
| Manufacturer | ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 750mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 1V |
| Power - Max | 350 mW |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3L |
The following parts include "MMBT4401" in Silicon Labs MMBT4401.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.