Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MMBT3906LT1G |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Power - Max | 300 mW |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
The following parts include "MMBT3906LT1G" in Silicon Labs MMBT3906LT1G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.