Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MMBD7000L |
| Manufacturer | EVVO |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
The following parts include "MMBD7000L" in Silicon Labs MMBD7000L.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.